Postup obnovy chórových varhan
Po podepsání smlouvy s varhanáři se naplno rozjede obnova nástroje. Dříve než se začne hoblovat první prkno, aby se stalo součástí nástroje, a odlévat slitina na varhanní plech, ze kterého cínař zhotoví novou píšťalu, je potřeba vypracovat detailní výrobní plány.
V našem případě bude varhanní stroj vsazen do staré raně barokní varhanní skříně chórových varhan, které se musí rozměrově přizpůsobit a splynout s ní v jeden harmonický celek. Varhanní skříň, nevelký chór a prostor za varhanní skříní se detailně proměří a rozměry se převedou do výkresů. Varhanář následně vyhotoví detailní plány, ze kterých budou zřejmé rozměry a přesná pozice každé jednotlivé varhanní součástky. Na plánech se postupně pracuje již od podpisu smlouvy, aby se podle nich mohla rozjet výroba komponent.
Mezitím se stará varhanní skříň vyspraví a doplní se všechny při pozdějších přestavbách odstraněné části, aby získala dostatečnou pevnost. V přední stěně varhanní skříně se podle dochovaných stop obnoví všechny dřevěné prvky pro osazení nových klaviatur, pedálnice, rejstříkových táhel a notového pultu. Po truhlářské obnově varhanní skříně přijde na řadu obnova barevné povrchové úpravy varhanní skříně a bohaté řezbářské a sochařské výzdoby, kterou neprovádí varhanář, ale restaurátor s příslušnou specializací. Povrch varhanní skříně a ozdob bude pečlivě vyčištěn a budou opravena veškerá drobná poškození. Závěrečné retuše se budou provádět až po vestavění stroje do varhanní skříně, poněvadž při něm obvykle dochází k drobným poškozením v důsledku sedání dílů.
Zhotovování varhanních dílů probíhá souběžně ve více dílnách, neboť se na práci podílí více varhanářů – specialistů na zhotovení píšťal, vzdušnic, mechaniky, měchů či klaviatur a je třeba zhotovit několik tisíc dílů, ze kterých se varhany nakonec sestaví. Podle harmonogramu bude výroba probíhat až do jarních měsíců 2025.
Hotové varhanní díly se na montážním sále postupně skládají, usazují na vnitřní konstrukci a navzájem propojují, aby se ověřila jejich bezvadná funkce a případně se mohly ihned provést drobné úpravy ještě na dílně a nemuselo se improvizovat při následném sestavování varhan na kůru.
Po vyzkoušení a ověření na dílně se nástroj rozebere, díly se pečlivě zabalí a následně převezou do Prahy, kde budou na počátku léta 2025 v několika málo týdnech na kůru sestaveny a zapojeny a píšťaly se v chrámu poprvé rozezvučí.
Nastane poslední, avšak stěžejní část obnovy nástroje – konečná intonace píšťal, ve které se zúročí všechna předchozí práce a námaha. Tato část je z uměleckého pohledu nejdůležitější a zabere mnoho týdnů času a práce intonéra, než všechny píšťaly a rejstříky získají v akustice strahovského chrámu optimální charakter. Finální intonace bude probíhat v létě a na podzim 2025.
Milníky obnovy varhan
Dílna Waltershausen
Orgelbau Waltershausen GmbH je dílna specializující se na stavbu, restaurování, opravy a údržbu píšťalových varhan všech konstrukcí.
Tým specializovaných varhanářů se zpočátku zaměřoval na restaurování jedinečné varhanní oblasti v Durynsku. Bohaté zkušenosti znalostí historického varhanářství nástrojů této provenience se promítly i do stavby nových varhan této firmy. Její pole působnosti přesáhlo středoněmeckou domovinu, zejména do sousedního Hesenska a dalších sousedních spolkových zemí.
Firma disponuje prostornými dílnami a montážními halami, dílnou na kovové píšťaly a intonační místností. Je vybavena vším potřebným pro restaurování a stavby varhan všech velikostí, včetně výroby píšťal. Výroba je čistě ruční, všechny zakázky jsou připravovány a realizovány na míru, neexistuje sériová výroba ani pevné typy.
Během třicetileté praxe firma restaurovala desítky nástrojů. Mezi jejich reprezentativní práce patří:
- Nástroj pro katolický kostel Herz-Jesu-Kirche ve Výmaru, 2011 (3 manuály, 58 rejstříků). Tyto varhany byly objednány Hudební školou Franze Liszta ve Výmaru jako velké koncertní a cvičné varhany.
- Rekonstrukce Oehningerových varhan z roku 1696 ve Worbisu (bývalý františkánský klášter a poutní místo), 2012 (3 manuály, 36 rejstříků).
- Rekonstrukce varhan Kellner-Weise z roku 1736 v evangelickém kostele v městě Gröfenroda, 2003 – 2005; (2 manuály, 26 rejstříků).
Tyto varhany byly referenčními nástroji, které firma Waltershausen nabídla jako reprezentativní vzorek své práce vybranému „varhannímu grémiu“ Strahovského kláštera. Návštěva těchto míst se stala základem pro rozhodnutí spolupracovat právě s firmou Waltershausen na realizaci obnovy chórových varhan na Strahově.
Více informací o firmě na: https://orgelbau-waltershausen.de