Kdo jsme

Premonstráti na Strahově patří k dlouholetým ochráncům duchovního a kulturního dědictví v srdci Prahy. Strahovský klášter hraje důležitou roli v celých dějinách českých zemí a premonstráti v něm rozvíjejí svůj život od roku 1143.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Strahově je domovem nejen duchovního života, ale také významné varhanní tradice. Varhany v této bazilice, jak malé chórové, tak velké varhany, jsou cenným kulturním dědictvím, které premonstráti pečlivě zachovávají a obnovují. Jejich cílem je nejen uchovávat tyto hudební nástroje pro budoucí generace, ale i pokračovat v tradici chrámové hudby, která je nedílnou součástí duchovního života a kulturního odkazu společnosti.

Strahovský klášter existuje od roku 1143 jako společenství bratří premonstrátského řádu žijících podle evangelia a řehole sv. Augustina. Klášter ve své historii čelil požárům, loupežným přepadením, válečnému plenění, nepříznivým politickým zvratům a ve 20. století i nacistickému a komunistickému pronásledování. Členové řádu nabízejí své služby v duchovní a sociální oblasti, působí také na poli vzdělávání a vědy. Ve Strahovském klášteře je živé společenství, které vychází ze své tradice a je otevřeno novým formám, potřebám a výzvám dnešní doby. Chce v úžasu nad Bohem povzbuzovat a proměňovat sebe i druhé na cestě k plnosti života.

Strahovská bazilika Nanebevzetí Panny Marie je srdcem kláštera. Denně je zde slavena mše svatá a zdejší řeholníci se v kostele pravidelně scházejí ke společné modlitbě. Původní románská stavba prošla gotickou, renesanční a finálně barokní přestavbou zachovanou do dnešních dnů. Výzdobě baziliky dominují fresky s mariánskými motivy a s výjevy ze života sv. Norberta z Xanten. Ostatky zakladatele premonstrátského řádu sv. Norberta jsou v kostele uloženy od roku 1627. Významnou součástí místních bohoslužeb byla a je hudba, ať už gregoriánský chorál, lidový zpěv či hra na varhany a jiné nástroje. Na varhanách improvizoval při návštěvě Strahova W. A. Mozart. Strahovský kostel získal v roce 1991 od papeže Jana Pavla II. titul basilica minor.

Náš tým

Štěpán Svoboda

významný český organolog

Známý svou odborností v oblasti varhanní hudby a historii varhan, podílel se na řadě varhanních projektů v České republice. S varhanářstvím se seznámil v 90. letech u Františka Krutského. Od r. 1992 doprovází liturgii v kostele sv. Tomáše v Praze na Malé Straně; od r. 2013 působí jako organolog Arcidieceze pražské; autor databáze varhan a varhanářů v České republice; v rámci grantů NAKI a GAČR se podílel na hudebně akustické a technické dokumentaci významných varhan a ověřování technologických postupů a materiálů užívaných při opravách varhan.

Vladimír Roubal

český varhaník, varhanní improvizátor

Od roku 1990 je ředitelem chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů při bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově. Zde založil a vede chrámový sbor Collegium Strahoviense a komorní orchestr. Jeho rozsáhlá koncertní činnost zahrnuje nejen Českou republiku a Evropské země, ale i USA a Japonsko. Nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi, zkomponoval hudbu k několika filmům např. k filmu Jaromíra Polišenského In nomine patris.

ThLic., PhDr. Daniel Peter Janáček, PhD., OPraem.

71. opat Královské kanonie premonstrátů na Strahově

Pochází ze Slovenska, kde se od dětství setkával s premonstrátským řádem. Jeho kněžský život je spojen s královskou kanonií premonstrátů v Praze na Strahově a také s pražskou arcidiecézí, které sloužil v pastoraci. Působil ve farnosti u kostela sv. Norberta v pražských Střešovicích, v Hostivicích, dále v kostelích sv. Martina a Svaté rodiny při Klášteře svatého Karla Boromejského v Praze-Řepích. Dosud také slouží v premonstrátské farnosti ve středočeských Úhonicích. Jeho vedení se zaměřuje jak na duchovní život komunity, tak na obnovu historického dědictví strahovského kláštera.

Mgr. et. Mag. Christian Martin Pšenička, OPraem.

provizor Strahovského kláštera

Vystudoval teologii na KTF UK a hudbu – obor Kirchenmusik na UNI Mozarteum, Salzburg. Působí v pastoraci jako římskokatolický duchovní – sv. Vojtěch, Dejvice. Věnuje se také hudbě a pedagogické činnosti, vyučuje na Arcs Praha a KTF UK. Mezi jeho zájmy patří i Logoterapie. Je pověřen péčí o historické hudební nástroje v majetku Strahovského kláštera.