Pojďme se podívat, jak vznikají chórové varhany pod rukou varhanáře Joachima Stadeho z dílny Orgelbau Waltershausen. Díky pravidelným kontrolám a návštěvám varhanářské dílny vám můžeme přiblížit toto fascinující umění. Je to náročný a dlouhý proces, který kombinuje znalost hudebního nástroje jako takového s architektonickým, a především historickým podtextem. Na počátku stojí projekt a vypracování studie; je nutné sladit veškeré aspekty stavby varhan. Před zahájením musí mít výrobce jasnou specifikaci a znalost prostoru, kde budou varhany umístěny. Do výroby samotné pak vstupuje vlastní umělecké cítění varhanáře.

Stavba varhan je něco mimořádného.
I rekonstrukce má svá pravidla a postupy, v nichž jde o přesnost řemeslné práce a hlavně o porozumění samotnému nástroji. V případě strahovských chórových varhan bylo důležité zachování původní barokní skříně. Veškeré další prvky se musely přizpůsobit dispozicím prostoru. Historická zdobná varhanní skříň byla to jediné, co se ze starých varhan v chóru mohlo zachovat.
Varhany se nejprve zhotoví v dílně. V našem případě ve vybrané firmě Orgelbau Waltershausen v Německu. Součástí varhanního nástroje je opravdu mnoho – od miniaturních až po ty velké. Vzniknou např. nové mechanické prvky, hřídelnice, hřídelové rošty, vzdušnice hlavního stroje, positivu i pedálů, píšťalnice, měchová soustava, dřevěné součástky jako štokšrouby, manubria a další. A v neposlední řadě píšťaly, ať už kovové nebo dřevěné, které se označí a bezpečně uloží do přepravních boxů. Strahovských chórových píšťal je 1092 ks, jejich přehled a popis najdete v nabídce píšťal k adopci.





V této fázi se nyní nacházíme. Dokončují se poslední prvky a čeká nás stěhování do Prahy. Jedná se o logisticky náročný proces, který bude završen sestavením nástroje v bazilice. V poslední fázi se budou varhanní experti soustředit na ladění nástroje, který musí souznít s prostorem i s druhými velkými varhanami. Vstupujeme do několikaměsíčního finále. Věříme, že výsledek bude stát za veškeré úsilí, a jsme přesvědčeni, že tento nástroj bude sloužit minimálně dalším pěti generacím.

Inaugurační koncert pod záštitou prezidenta České republiky
První tóny nových strahovských chórových varhan uslyší veřejnost na inauguračním varhanním koncertě, který získal záštitu prezidenta České republiky, a to 30. listopadu 2025. Stále ještě však je potřeba financovat veškeré práce, proto prosíme o dary na tuto rozsáhlou rekonstrukci.
V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově jsou varhany dvoje. Jejich obnova je dlouhodobý proces, který začal stavbou menších chórových varhan. Ty již nebyly provozuschopné a nemohly tak „jistit“ hlavní varhany na západní kruchtě. Velké slavné varhany jsou také na pokraji životnosti, a až přestanou hrát, bude během jejich obnovy menší chórový nástroj zajišťovat, aby varhanní hudba na Strahově úplně neutichla.
Děkujeme za vaši podporu.
Fotografie: Jana Kupčáková

































